Zarządzanie samorozwojem

Twoje schody do sukcesu - aktywne zarządzanie samorozwojem


Odnalezienie się we współczesnych realiach rynku pracy wymaga od nas nie tylko umiejętności stworzenia własnych dokumentów aplikacyjnych: CV i listu motywacyjnego, nie tylko sprawnego przejścia etapów rozmowy kwalifikacyjnej czy zadumy nad dopasowaniem swoich kwalifikacji do wymagań stanowiska. Dziś człowiek musi potrafić więcej! Wspaniale się prezentować, być mobilnym, elastycznym, elokwentnym, przebojowym, umieć się sprzedać, znać "kruczki" rozmów kwalifikacyjnych i dalej... być w pełni dyspozycyjnym, odpornym na stres, nastawionym optymistycznie, znać wiele programów komputerowych, posługiwać się obcymi językami, sprawnie obsługiwać urządzenia biurowe, samochód... uff, ale gdzież tam! To nie wszystko moi mili! Wymagania mnożą się, zapas sił maleje, a doba nieubłaganie się kurczy.

Pozostaje pytanie: Jak i jaką znaleźć pracę? Oczywiście najlepiej zgodnie z poniższą sentencją:

"Spróbuj odkryć coś, co lubisz robić i znajdź kogoś,
kto ci za to zapłaci".

Katherine Whiteborn

Proste i trudne zarazem. Powstaje pytanie czy potrafisz jednoznacznie określić, co lubisz robić, co cię interesuje, w czym jesteś dobry, w czym będziesz się spełniał, czy znasz siebie, czy siebie lubisz, co cię wkurza, co porywa do lotu. Pytanie o sens istnienia? Nie to na razie zbyt głęboko... Spytaj o swój sens. Stwórz własną ścieżkę samorozwoju.

Aktywne zarządzanie samorozwojem - brzmi trochę pompatycznie, ale nie zrażaj się. O co chodzi? Generalnie chodzi o to, że jesteś ważny dla samego siebie, jesteś swoim własnym kumplem i często denerwuje cię wpływ, nacisk wywierany przez innych ludzi na twoje życie. Denerwuje cię brak kontroli i co za tym idzie brak satysfakcji. Zarządzanie samorozwojem otwiera przed tobą nową ścieżkę poznania tego, jaki jesteś, w jakim punkcie życia się obecnie znajdujesz, a gdzie chciałbyś być oraz tego jak dokonasz zmian. Praca nad własnym rozwojem to duży dodatkowy wysiłek, to ciągłe eksperymentowanie z zachowaniami, rolami, wobec których często czujesz opór. Przykładowo: za żadne skarby świata nie zostałbyś akwizytorem, albo to: nienawidzisz publicznych wystąpień itp. Niby to wiesz, ale w zasadzie nigdy nie próbowałeś. I właśnie w procesie zarządzania samorozwojem wymagasz od siebie spróbowania nowej roli. Na przykład wychodzisz przed grupę i opowiadasz dowcip, albo zaczepiasz ludzi na ulicy prosząc o wypełnienie ankiety. Stawiasz małe kroczki, bo nie stałeś się nagle ani akwizytorem, ani prelegentem na konferencji. Próbujesz sił, eksperymentujesz, poznajesz siebie i rozwijasz w sobie coś nowego. Jeśli nie czułeś się dobrze w żadnej z ról, eksperyment trwa dalej, a może odkryłeś jednak coś nowego, że w zasadzie jak przełamiesz napad tremy, to stajesz się rozluźniony, zabawny, przemawiasz do grupy i nogi wcale nie drżą.

W aktywnym zarządzaniu samorozwojem stawiasz przed sobą kilka etapów do przejścia. Pierwszy etap to pogłębienie wiedzy na swój temat, zwiększenie samoświadomości, poznanie własnych zalet, wad, umiejętności, mocnych i słabych stron. Tu liczy się umiejętność oceny samego siebie, a także zebranie informacji zwrotnych o tym, jak postrzegają cię inne osoby. Drugi etap to przemyślenie, w jaki sposób obecnie wykorzystujesz posiadane cechy, kwalifikacje, zainteresowania, co robisz, czy odpowiada tobie obecna praca, zajęcie. Kolejny etap to prosta odpowiedź na pytanie, dokąd zmierzasz, jakie masz plany, jakie zawody, stanowiska pracy bierzesz pod uwagę poszukując zajęcia. Jest to moment postawienia sobie różnorodnych celów. Dopiero w następnym etapie konkretyzujesz swoje pomysły tworząc plan działania. Ustalasz kolejność zadań do zrealizowania, nadajesz im pewne ramy czasowe i realizujesz.

Przejście wszystkich wyżej wymienionych etapów stanie się drogą do sukcesu pod jednym ważnym warunkiem. Musisz znaleźć w sobie energię i siłę do przekraczania własnych granic, energię do drążenia, dociekania i wielką wewnętrzną motywację do realizowania postawionych celów.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska