Rehabilitacja osób z Zespołem Marfana

Chory na Zespół Marfana lub zespoły marfanopodobne, z racji częstej obecności wielu komplikacji ze strony układów kostno – mięśniowego, krążenia, narządu wzroku, stawów, jak i również układu oddechowego (za sprawą możliwych zniekształceń klatki piersiowej) dla trenera, nauczyciela wychowania fizycznego czy fizjoterapeuty może nastręczyć wielu trudności podczas planowania, realizacji oraz oceny wysiłku fizycznego.

Nie należy jednak rozumieć tego jako zakazu wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń, ponieważ bezkontaktowe sporty o niskiej intensywności bardzo łatwo można adaptować do specyficznych potrzeb każdego pacjenta. Przykład: rzuty z miejsca lekką piłką do kosza są korzystniejsze, niż rozgrywanie pełnego meczu koszykówki, podobnie jak rekreacyjna jazda na rowerze z niską prędkością nie powoduje takich samych konsekwencji, jak udział w triathlonie.

Biorąc pod uwagę konsekwencje zdrowotne, szczególnie istotne dla osób cierpiących na zespół Marfana - ze względu na możliwe lub istniejące poszerzanie się aorty - jest to, aby utrzymać tętno na poziomie poniżej 110 uderzeń na minutę, a w przypadku przyjmowania leków z beta-blokerami, 100 uderzeń na minutę.

Najlepszym rozwiązaniem jest to, aby każdy z takich pacjentów posiadał własny pulsometr w formie zegarka na nadgarstku, łączący się bezprzewodowo z urządzeniem w formie pasa lub obręczy, umieszczonym dookoła klatki piersiowej. Jeśli nie jest to możliwe, należy mierzyć tętno raczej na tętnicy szyjnej, niż promieniowej. Nowoczesne urządzenia do fitness, lub inaczej, treningu aerobowego (tlenowego) typu orbitrek, rower stacjonarny lub bieżnia, mają umieszczone w uchwytach niewielkie płytki do kontrolowania tętna, jednak często zdarza się, że pokazują one z opóźnieniem niższy niż w rzeczywistości wynik, co może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osoby ćwiczącej.

Kilka rad, które sprawią, że wszystkie wysiłki fizyczne będą bezpieczne i właściwe

Przykłady aktywności fizycznej

Wniosek

Dobrze dobrany wysiłek fizyczny do możliwości każdej osoby z cechami zespołu Marfana po uwzględnieniu konkretnych trudności oraz potrzeb może być bardzo pomocny w codziennym leczeniu, jako że nawet krótkie, ale efektywne i dobrze dobrane treningi doskonale wzmocnią mięśnie i tym samym ułatwią funkcjonowanie.

{rscomments off}