Problem

Problem - jak sobie z nim poradzić?

Stanley Arnold, znany amerykański myśliciel, podkreśla fakt, iż w każdym problemie kryje się jego rozwiązanie: "Każdy problem zawiera zalążek własnego rozwiązania". Poszukiwanie rozwiązania zbliża nas do uporania się z problemem. Rozwiązanie kreuje nową jakość, inną wartość. Wyciągamy wnioski i jesteśmy silniejsi o kolejne doświadczenia, wzmocnieni. Cóż, warto więc przyjmować problemy, jako nieodłączną część naszego życia i posiadać w sobie wiarę we własne możliwości. Zgorzknienie, sprzeciw i ciągłe pytania, dlaczego? zatrzymują nas w miejscu i spowalniają rozwój osobisty.

Rozwiązanie twojego problemu jest możliwe, uwierz w to ...

Każdy problem rodzi określone emocje. Utrata pracy lub niemożność jej znalezienia są frustrujące. Rozmowa kwalifikacyjna zakończona porażką lub krzywdzące zachowanie pracodawcy, bądź też każdy inny życiowy problem wywołują silne, negatywne emocje. Człowiek zaś nie jest cyborgiem, więc doradzanie mu, aby natychmiast odciął się od swoich emocji i zaczął działać, jest błędem. Pozwól sobie przeżywać smutek, rozpacz, strach. Płacz, jeśli tego potrzebujesz, daj sobie trochę czasu na odreagowanie i zabierz się konstruktywnie do roboty. Wyciągaj wnioski i wzmacniaj siebie dzięki nim. Nadal będziesz odczuwał spowodowane problemem emocje, ale w fazie poznawania problemu, nie pozwól emocjom opanować doszczętnie twego umysłu. Silne reakcje emocjonalne blokują umysł i prowadzą do paniki. Musisz osiągnąć równowagę emocjonalną i utrzymać ją.

Uświadom sobie korzenie problemu, sprowadź go do faktów, podejdź racjonalnie i rzeczowo. Przeanalizuj wszystkie aspekty problemu, tyle na ile potrafisz. Nie spiesz się, myśl. Wyobrażaj sobie możliwe rozwiązania problemu, obserwuj ewentualne konsekwencje wirtualnych decyzji. Takie czynności oswajają cię z problemem, rozebrany na części przestaje być aż tak straszny i wszechogarniający.

W chwili, gdy będziesz w stanie przedstawić sobie problem w sposób uporządkowany, gotowy do dokładnego rozpatrzenia i podjęcia decyzji, zauważysz twórcze możliwości rozwiązania problemu. I w tym momencie przyda się tobie cała wiara we własne siły oraz wsparcie tego, w co wierzysz np. los, Bóg, szczęście itp.

Problemy - Znak życia - Znak rozwoju

Badając sytuację problemową chłodno i realistycznie warto również sięgnąć po radę tych, którzy doświadczyli podobnych przeciwieństw losu, przeszli podobne problemy. Ekspert, doradca, przyjaciel lub ktokolwiek może służyć radą, wskazówką. Czasem nawet przypadkowe zdarzenia lub jak to często nazywamy 'znaki', mogą być źródłem pomysłów na rozwiązanie problemu. Doświadczamy wtedy efektu olśnienia, przechodzimy z fazy rozważań, poszukiwań do odkrycia. Stąd już blisko do wprowadzenia rozwiązań w życie i satysfakcji z udanego zmierzenia się z kolejnym problemem.

Myśl - Znajdź dobry pomysł - Rozwiąż problem

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska