Praktyczne korzystanie ze znajomości

Praktyczne korzystanie ze znajomości 
 
Dla większości absolwentów znalezienie pracy to trudne zadanie. Jest ono postawione przed osobami, które nie mają doświadczenia w wyszukiwaniu ofert, pisaniu podań, kontaktach z pracodawcami. Niepełnosprawni absolwenci mogą doświadczać dodatkowo innych trudności. Wielu z nich polega z początku na lekturze ogłoszeń lub kontaktach z doradcą zawodowym. Metody te czasami wystarczą i mogą by skuteczne, jednak warto je rozszerzyć o zwrócenie się o pomoc do znajomych, krewnych i innych osób, które zwiększą szanse znalezienia zatrudnienia. Prześledźmy jak w praktyce można wykorzystać sieć kontaktów oraz opiekę doświadczonej osoby, która decyduje się nam pomóc.
 
Sieć kontaktów to wszystkie osoby, które są znane Tobie i członkom rodziny. Do sieci tej należą krewni, znajomi, sąsiedzi, ich pracodawcy, dawni i obecni współpracownicy, nauczyciele, lekarze. Wykorzystanie tej sieci oznacza regularne kontakty z tymi osobami w celu uzyskania informacji o znanych im możliwościach podjęcia pracy. W ten sposób można dowiedzieć się o różnych zawodach oraz o tym w jakich można szukać swoich szans. Dotyczy to informacji o rodzaju pracy, której poszukujemy, potencjalnych pracodawcach i wolnych posadach. W ten sposób mamy szanse otrzymać kontakt do kolejnych osób, aż wreszcie uzyskamy kontakt z pracodawcą, który nas zatrudni.
 
W tym celu ważne abyś Ty i Twoja rodzina wiedzieli jak rozbudowywać własną sieć kontaktów i wykorzystać ją do poszukiwania pracy. Im większa sieć kontaktów, tym większa szansa na znalezienie kogoś kto wykorzysta swe doświadczenia żeby zasugerować nam skuteczne rozwiązania.
 
Identyfikacja
Zrób listę wszystkich osób, które znasz, nie tylko tych, które mogą Cię zatrudnić. Oczywiście chodzi o osoby, które znasz na tyle dobrze, żeby móc do nich zadzwonić, czy zwrócić się z niezobowiązującą prośbą. Wciągnij na tę listę przyjaciół, znajomych, krewnych, nauczycieli, przeszłych i obecnych współpracowników i pracodawców.
 
Rozbudowywanie
Wybierz się na kilka rozmów kwalifikacyjnych. Celem takich jest uzyskanie informacji o posadzie lub firmie a nie zdobycie konkretnej pracy. Takie próbne spotkania to także sposób znalezienia nowych kontaktów. Członkowie twojej sieci kontaktów mogą pomóc w umówieniu takich rozmów.
 
Wykorzystaj wszystkie możliwości oferowane przez lokalne grupy, np. sąsiedzkie, lokatorskie, wyznaniowe, rekreacyjne sportowe, polityczne. Pracuj społecznie lub z darmo w dziedzinie która Cię interesuję, baź w którą wierzysz lub popierasz. Uczęszczaj na wszystkie imprezy związane z lokalnymi sprawami jak festyny, odczyty, pochody. Skup się na pielęgnowaniu relacji, daj się poznać jako osoba godna zaufania, zanim poprosisz kogoś o przysługę.
 
Wykorzystanie sieci:
Pozwól aby wszyscy wiedzieli że szukasz pracy i jakie masz kwalifikacje i zainteresowania. Notuj każdą ważną informację lub wskazówkę. Może się przydać w przyszłości. Proś innych o przedstawianie swoim znajomym lub polecanie znajomym pracodawcom. Gromadź wszystkie referencje żeby później z nich skorzystać. Przekaż innym, że interesują Cię kontakty z ich znajomymi zatrudnionymi w interesującej Cię branży. Przekaż jak największej liczbie osób swój życiorys i opis poszukiwanego zajęcia. Urządzaj spotkania kilku członków sieci w celu wymiany pomysłów na znalezienie pracy. Możesz do tego wykorzystać doradcę zawodowego. Utrzymuj kontakt i okresowo odświeżaj zawarte znajomości. Ważne żeby podtrzymywać znajomość nawet jeśli aktualnie nie daje Ci to żadnych korzyści.
 
Wykorzystanie nauczycieli
Myśl o innych strategiach działania. Pozyskuj wsparcie i zachętę. Wykorzystaj powiązania z firmami, które są wykorzystywane jako miejsce praktyk dla absolwentów i uczniów. Pamiętaj, że personel szkoły jest zobowiązany do służenia Ci pomocą i wsparciem.
 
Najlepiej na opiekuna nadaje się osoba, która: jest zaufanym przyjacielem, jest starsza, ma więcej doświadczenia w dziedzinie, którą chciałbyś lepiej poznać, może udzielić Ci wsparcia, może doradzić efektywny sposób działania i osiągnięcia zaplanowanych celów. Z reguły nie będzie to osoba, która: sprawia, że nie czujesz się pewnie, zniechęca Cię, nie ma dla Ciebie czasu.
 
Budowanie relacji z opiekunem
Umów się na spotkanie poświęcone sprawom zawodowym nie towarzyskim, żeby Twój opiekun również mógł się przygotować. Dowiedz się, jakie są jego doświadczenia zawodowe. Zapytaj czy możesz z nim spędzić dzień pracy. Informuj go o wszystkich swoich działaniach. Postaraj się odwdzięczyć za poświęcany Ci czas i pomoc.
 
Wykorzystaj to do:
- znajdowania potencjalnych miejsc pracy
- pogłębiania wiedzy i ćwiczenia zachowań pomocnych podczas spotkań z pracodawcami.
- przekazywania swoich dokumentów osobom, które mogłyby Cię zatrudnić.
- uzyskania sugestii i porad w różnych sprawach związanych z poszukiwaniem pracy.
- podnoszenia pewności siebie.
 
Oto jak można rozpisać sieć kontaktów
 
Rodzina:
Szkoła (koledzy, nauczyciele)
Kluby, stowarzyszenia, organizacje:
Znajomi i sąsiedzi:
Znajomości zawodowe:
 
Plan rozmowy telefonicznej
 
1. Do kogo chcesz zadzwonić
2. Jak uzyskałeś kontakt do niego (niedawne spotkanie osobiste, osoba, która przekazała Ci nr telefonu)?
3. Jak zaczniesz rozmowę i zapytasz czy poświęci Ci czas?
4. Jak przekażesz informacje na temat poszukiwanej pracy lub opowiesz o swoich zainteresowaniach
5. Jakie są Twoje silne strony, doświadczenie zawodowe, wykształcenie
6. O jakiego rodzaju pomoc poprosisz (zapoznanie się z branżą, przekazanie dokumentów, przekazanie kontaktu do znajomej osoby)?

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska