Oczekiwania pracodawców

Oczekiwania pracodawców


Nie uda Ci się znaleźć pracy, jeżeli nie podejmiesz na wstępie kilku istotnych decyzji. Decyzje te powinny być także odpowiedzią na pytania:, "Co potrafię robić dobrze?" oraz "Co rzeczywiście chciałbym robić?". By na nie odpowiedzieć zastanów się nad możliwościami rynku pracy i nad własnymi umiejętnościami.

Odpowiadając na tak postawione pytania nie sposób oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o niepełnosprawności. Skup się jedynie na tym, w co wierzysz, że mógłbyś z powodzeniem wykonywać jako osoba niepełnosprawna. Jeżeli potrafisz wyobrazić sobie, jak wyglądałby Twój dzień w takiej pracy, to znaczy, że jesteś dobrze przygotowany. Jeżeli jeszcze nie potrafisz sobie takiego dnia wyobrazić, może warto porozmawiać z kimś, kto pracuje w takim charakterze lub skorzystać z informacji o zawodach w najbliższym Centrum Informacji Zawodowej. A nawet rozejrzeć się za wolontariatem na takim stanowisku. To ostatnie tylko zwiększy Twoje przyszłe szanse uzyskania pracy. Ponadto konkretne doświadczenia pozwolą Ci zyskać własne przekonanie o swojej przydatności do pracy na takim stanowisku. Tym łatwiej będzie Ci przekonać do tego pracodawcę.

Warto również określić, czy ograniczenia wynikające z Twojej niepełnosprawności mogą (nawet najbardziej pośrednio) wpływać na wykonywanie tej pracy. Jeżeli jesteś przekonany, że nie, to kolejnym pytaniem jest "Czy pracodawca, może pomyśleć inaczej?" Jeżeli istnieje, choć cień szansy, że tak, warto i na to się przygotować. Doprowadzenie do sytuacji, kiedy pracodawca podziela naszą opinię o przydatności do pracy to znaczna część sukcesu.

Poniżej przedstawiamy trzy etapy takiego przygotowania.

Żeby móc trafnie przewidzieć taką opinię, powinno pomyśleć się w sposób, w jaki rozumuje potencjalny pracodawca. Musisz mieć świadomość, czego oczekuje od potencjalnych pracowników. Wiedza o jego oczekiwaniach pomoże Ci przekonać go, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko. Ponadto wykorzystanie tej wiedzy jest jedną z najlepszych dróg zwiększania zaufania do siebie samego i zmniejszania niepewności. Ucząc się oczekiwań innych i sposobów ich spełniania będziesz w stanie rozwiązać kilka trudnych problemów.

Pracodawca może wybrać tylko jedną osobę. Spośród wszystkich wnioskodawców pracodawca wybierze osobę najlepiej nadającą się do danego zadania. Osobą tą będzie ten, kto najlepiej spełnia wszystkie oczekiwania. Trudno wyczuć oczekiwania pracodawcy jeszcze przed wywiadem - rozmową wstępną. Nietrudno natomiast zorientować się, jakie w ogóle oczekiwania żywią pracodawcy. Spróbuj wyobrazić sobie, że sam jesteś szefem firmy. W jaki sposób zdecydujesz, którego kandydata należy zatrudnić? W tej roli możesz swobodnie kierować się osobistymi preferencjami dobierając sobie nowych pracowników. Prześledzimy 3 oczekiwania.

1. Pierwsze oczekiwanie weryfikowane podczas spotkania dotyczy wyglądu pracownika, jego prezencji. Sprawiając odpowiednie wrażenie spowodujesz, że pracodawca będzie Cię brał poważnie pod uwagę a nie jako ciekawostkę. Jeśli stanie się inaczej - to spotkanie będzie ostatnie. Można się domyślać, że pracodawca, zwłaszcza ten, który pierwszy raz kontaktuje się z osobą niepełnosprawną, będzie postrzegał Cię przede wszystkim jako osobę niepełnosprawną. Dlatego warto podkreślać swoje możliwości jako pracownika, żeby zrównoważyć tę perspektywę pracodawcy. Udając się na rozmowę postaraj się wyglądać jak osoba na dane stanowisko. Ponadto postaraj się zachowywać jak osoba na danym stanowisku. Jeśli to stanowisko rachunkowe bądź dokładny i zorientowany. Jeśli wykonawcze bądź sumienny i odpowiedzialny. Jeśli związane z obsługą, telefoniczną bądź pomocny i rzeczowy. Dzięki temu Twoja niepełnosprawność przestanie mieć charakter kolidujący z przydatnością do pracy. Jeśli nie jesteś pewny czy potrafisz tak się przedstawić, odpowiedz sobie na następujące pytania:

Czy mój wygląd zewnętrzny (twarz, włosy, ręce, dłonie) ma wpływ na sposób wykonywania zadań?

Czy moje możliwości poruszania się mają wpływ?

Czy Twój sposób wypowiedzi (szybkość, wyrazistość) ma wpływ? Jeżeli obawiasz się, że tak, ale możesz to zmienić, postaraj się dopóty nie będziesz pewny, że potrafisz temu zapobiec. Dzięki temu łatwiej przekonasz pracodawcę, że Twoja niepełnosprawność nie ma wpływu na jakość Twojej pracy. 2. Pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby najbardziej niezawodne, gwarantujące codzienną obecność w pracy. Większość firm działa zgodnie z zasadą, że czas to pieniądz. Pracownicy często nieobecni lub przebywający na długich zwolnieniach nie są w stanie dać z siebie wszystkiego. Pracownicy tacy często są dla firmy bardziej kosztowni, niż sami mogą przyczyniać się do wypracowania zysku. Wiele pytań stawianych kandydatom do pracy może mieć na celu właśnie sprawdzenie, czy nie będą korzystać z częstych lub nieprzewidzianych zwolnień, czy nie zachorują. Podejrzenie takie może przybierać na sile wobec kandydatów niepełnosprawnych. W trakcie rozmowy Twoje zadanie polega na podaniu konkretnych i szczegółowych przykładów tego, jak wykazałeś się swoją niezawodnością - z każdej dziedziny życia, pracy czy wykształcenia. Pokażesz w ten sposób także, że rzetelnie przygotowałeś się do poszukiwania pracy. Jeśli kiedyś przydarzyła Ci się nieobecność z powodu choroby, a potem nadrobiłeś zaległości - także o tym wspomnij.

3. Pracodawca z reguły zapewnia nowo zatrudnionym szkolenie na dane stanowisko. Jednak również oczekuje, że nowo zatrudniona osoba określone kwalifikacje już posiada. Musisz potrafić zademonstrować te umiejętności podczas spotkań, gdzie najczęściej nie ma ku temu odpowiednich warunków. Po kilku spotkaniach w sprawie pracy możesz nabrać przekonania, że wybrano kogoś innego a Twoich umiejętności nawet rzetelnie nie sprawdzono, nie dano Ci szansy ich zademonstrować. Może wymyślisz jakieś sposoby ich demonstracji, nawet w okolicznościach zwykłej rozmowy, bez odpowiedniego warsztatu pracy. Również należy jak najdokładniej przygotować się do pytań z dziedziny zawodowej. Odpowiedzi na ten temat muszą być maksymalnie dokładne i wyczerpujące. Pamiętaj nie tylko o umiejętnościach merytorycznych i czysto zawodowych. Uwzględnij także umiejętność uczenia się oraz cechy charakteru pomocne w danym rodzaju pracy.

Dzięki temu masz większą szansę, że pracodawca również uzyska przekonanie, że Twoja niepełnosprawność nie pogorszy sposobów wykonywania pracy.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska