Korzystanie z pomocy instytucji

Korzystanie z pomocy

Poszukiwanie pracy to ciężka praca sama w sobie. Mimo, że wiele instytucji w tym pomaga, to wciąż trudny proces. Amerykański Instytut na Rzecz Włączania do Społeczeństwa przeprowadził sondaż wśród niepełnosprawnych poszukujących pracy, którzy korzystali z pomocy różnych instytucji. Uczestniczyło w nim dziewiętnaście osób. Wyniki sondażu płynące z relacji uczestników wskazują, że jedną ze strategii, które im pomagały, było wykorzystanie pomocy udzielanej przez instytucje. Różne urzędy, związki, stowarzyszenia, organizacje, ośrodki mają różne sposoby działania i pomagania. W niektórych stawia się nacisk na indywidualną pomoc i doradzanie zanim nie uzyskasz pracy. Inne bardziej stawiają na samodzielność. W każdym razie, powinieneś upewnić się że korzystasz z takiej pomocy, jaka jest najbardziej efektywna w Twoim przypadku.

Najpierw, określ czego oczekujesz od takiej instytucji. Zadaj sobie następujące pytania:

Czy wiem jakiej pracy szukam?

Czy już poszukiwałem pracy?

Czy wiem jak poszukiwać pracy?

Czy wiem jakiego rodzaju wsparcia potrzebuję w poszukiwaniu pracy?


Następnie skup się na zadawaniu pytań. Odwiedź wybraną instytucję z listą pytań, aby dowiedzieć się, jakiego typu pomoc jest tam udzielana. Pytaj o następujące sprawy:

szkolenia zawodowe (kursy komputerowe, ekonomiczne, lub inne jakich potrzebujesz)

nauka poszukiwania pracy (pisanie życiorysu, rozmowy kwalifikacyjne)

listy ofert pracy

pomoc w określeniu celu zawodowego

pomoc w adaptacji do nowego miejsca pracy

pomoc finansowa, refundacja kosztów dojazdu, opieka nad dziećmi, inne świadczenia, których potrzebujesz aby pracować.


Pomocne w określeniu celów mogą być również tak zwane rozmowy informacyjne. Ich celem jest uzyskanie informacji o zawodzie lub firmie, a nie zdobycie pracy. Rozmowy takie są dobrym sposobem na weryfikację własnych zainteresowań i nawiązanie nowych kontaktów. Łatwiej także je zorganizować niż rozmowy w sprawie pracy, ponieważ potrzebujesz tylko czasu na rozmowę. Odbyć ją warto wyłącznie z osobami, które wykonują pracę, która Cię interesuje. Możesz zacząć od spisania listy takich osób spośród własnych znajomych. Kiedy już skompletujesz nazwiska, możesz skontaktować się z nimi, i umówić na, powiedzmy dwudziestominutową rozmowę. Przedtem określ dokładnie informacje, które chcesz uzyskać. Oto niektóre z możliwych pytań:

Jak trafiłeś do tej branży?

Jak dostałeś pracę w obecnej firmie?

Co Ci najbardziej podoba się w pracy?

Ci najbardziej nie podoba Ci się?

Z kim innym, kto wykonuje podobna pracę, mógłbym porozmawiać?


Nina jest osobą z chroniczną chorobą psychiczną, która sprawdziła się w dziedzinie pomocy społecznej. Próbowała zdobyć nową pracę po krótkim okresie poświęconym na leczenie w zamkniętym ośrodku. Odwiedziła centrum informacji zawodowej, ponieważ wiedziała, że uzyska tam dostęp do komputera i faksu oraz innych środków potrzebnych do skutecznego poszukiwania pracy. Nie spędzała wiele czasu z personelem centrum, ponieważ sama dobrze wiedziała jak szukać pracy. Nie korzystała tez z pomocy doradców, bo wiedziała jakiego rodzaju pracy poszukuje. Ostatecznie znalazła pracę w domu pomocy społecznej, w innym mieście, gdzie przeprowadziła się na stałe po niedługim czasie.

Nina upewniła się, że pomoc udzielana przez instytucje pomoże jej w szukaniu pracy. Wiedziała, jakiej pracy szuka i jak jej szukać. Wykorzystała centrum informacji do wysyłania podań. Wiedziała, że nie pomogą jej rozmowy z doradcą, więc poświęciła swój czas na na inne działania. 

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska