Kontakty

Kontakty

Znalezienie pracy to zadanie wymagające długich działań. Średnio potrzebujemy kilkunastu rozmów telefonicznych oraz kilku spotkań, aby pracodawca poważnie rozważył naszą kandydaturę. Dzięki wykorzystaniu kontaktów i znajomości naszych znajomych, możemy przyśpieszyć ten proces. Mimo, że badania wskazują, że to najlepsza strategia, prawdopodobnie jest ona najbardziej lekceważona przez osoby niepełnosprawne. Warto pamiętać, że wśród osób niepełnosprawnych jest wysokie bezrobocie, oraz o tym, że niepełnosprawni bezrobotni są bardziej skłonni korzystać z pomocy instytucji.

Wykorzystanie znajomości może może ułatwić Ci poszukiwanie pracy. Dzięki zbieraniu informacji od poszczególnych osób szybciej dowiesz się o wolnych miejscach pracy. Twoi znajomi powinni wiedzieć jaką pracę chciałbyś wykonywać i jakie masz dotychczas kwalifikacje. W ten sposób uzyskasz również kolejne kontakty z osobami, którym zostaniesz polecony. W badaniu przeprowadzonym przez amerykański Instytut na Rzecz Włączania do Społeczeństwa okazało się, że taki sposób poszukiwania pracy pomaga osobom niepełnosprawnym na trzy sposoby: pozwala znaleźć pracę lepiej płatną, w wyższym wymiarze czasu pracy, oraz umożliwia to w krótszym czasie.

Wiele osób nie jest przekonanych do wykorzystywania znajomości przy poszukiwaniu pracy. Co najwyżej, jeśli przypadkiem dowiemy się od kogoś jakiejś szansie, wtedy chętnie ją wykorzystamy. Natomiast trudniej nam podjąć się otwartego rozpowszechniania informacji o poszukiwaniu pracy. Obawiamy się przyznawać do naszych ograniczeń, niepełnosprawności, więc nie chcemy jeszcze brać obowiązku przyznawania się do braku pracy. Należy jednak zrozumieć, że wykorzystywanie sieci naszych znajomych to praktyka wykorzystywana może nie w stopniu powszechnym, ale wystarczająco często aby sporo osób znajdowało pracę. Być może nawet tę, o która sami się staramy. Ponadto każdy ma prawo zwracać się o pomoc, przysługę, jak to zdarza się na co dzień. Sami wyświadczamy innym różne przysługi, niektóre nawet z przyjemnością, więc nie ma powodu, żeby samemu z tego nie skorzystać.

Większość publikacji o poszukiwaniu pracy zawiera rozdział o wykorzystaniu sieci kontaktów. Jeżeli zwracasz się do innych o poradę dotyczącą kierunków lub sposobów działania, upewnij się, że Twoje pytania są precyzyjne i sensowne. W większości przypadków ktoś kto jest w stanie pomóc, jest również skłonny takiej pomocy udzielić.

W końcu uda Ci się spotkać ludzi, którzy doprowadzą Cię do pracodawców i innych osób, które mogą dostarczyć realnych szans na znalezienie pracy. Od tych osób dowiesz się o wolnych miejscach pracy, osobach decyzyjnych w przypadku tego miejsca pracy, oraz innych osobach, które wykonują interesujący Cię zawód, o tym które firmy rozwijają się, a które likwidują. Nie przekonasz się, czy osoby należące do Twojego kręgu okażą się pomocne, dopóki nie zwrócisz się do nich o tą pomoc. Ważne, aby wszyscy wiedzieli, że szukasz pracy. Jednak nie pytaj, czy mogą Cię zatrudnić, albo czy znają kogoś takiego, ponieważ takie pytanie z reguły szybko kończy rozmowę. Jeżeli chcieliby Cię zatrudnić, sami by Ci o tym powiedzieli.

Pamiętaj też, że nie każdy z Twojego kręgu znajomych będzie równie pomocny w Twoich poszukiwaniach. Niektórzy udzielą lepszej informacji, inni zaś gorszej. Niektórzy z kolei nie pomogą Ci w ogóle. Przy korzystaniu z pomocy dalszych znajomych warto pamiętać o kilku rzeczach. Powołuj się wyraźnie na osobę, która Cię poleciła, lub od której uzyskałeś kontakt. Upewnij się też czy i kiedy jest dobry czas na spotkanie lub rozmowę. Możesz zacząć rozmowę od przekazania życiorysu i zapytania o sugestie. Postaraj się też uzyskać wyraźną zgodę na dalsze kontakty, jeżeli uważasz, że będą one miały sens. Inaczej łatwo możesz wzbudzić w kimś niechęć do siebie i swoich prób uzyskania pomocy, na którą nikt nie ma pomysłu.

Ważne jest również zachowanie dobrych relacji z osobami, z którymi rozmawiasz na temat pracy. Można to osiągnąć chociażby wysyłając zwykłą kartkę pocztową z podziękowaniem. Kiedy to zrobisz, ma już drugorzędne znaczenie, liczy się samo podziękowanie. Celem takich działań nie jest zrażenie innych swoją nachalnością. Chodzi o to, żeby upewnić ich, że w każdej chwili, każda nowa informacja jest dla Ciebie cenna i nie powinni się wahać, jeśli tylko się czegoś nowego dowiedzą.

Charakterystyczne dla wszystkich powyżej opisanych działań może być poczucie powolności, pracochłonności i oddalenia w czasie rezultatów. Gromadzenie wszelkich informacji, prowadzenie planów działań jest dobrym sposobem na utrzymanie mobilizacji i energii przy żmudnym poszukiwaniu pracy. Im więcej wysiłku i systematyczności włożysz w te poszukiwania, tym lepsze osiągniesz rezultaty.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska