Kontakt osobisty

Kontakt osobisty

Praca to ważna element życia dorosłej osoby. Osoby niepełnosprawne korzystają z pracy równe dużo lub nawet bardziej niż osoby pełnosprawne. To nie tylko niezależność finansowa i bezpieczeństwo, ale też poczucie własnej wartości i lepsze życie osobiste. Być może wiele osób niepełnosprawnych mogłoby pracować, ale nikt bliski ich do tego nie zachęcił. Być może nie mają pewności jaka praca byłaby dla nich odpowiednia. Planowanie życia zawodowego w sposób zindywidualizowany skupia się na osobistych upodobaniach, celach, marzeniach.

Twoja strategia poszukiwania pracy powinna być tak szczególna i niepowtarzalna jak Ty sam. Oto niektóre ogólne wskazówki:

- Nie rób niczego wbrew wyznawanej przez siebie filozofii i światopoglądowi. Nie pozwól też, żeby pełen dobrych chęci krąg znajomych, krewnych i innych doradców zniechęcił Cię lub nakłonił do realizowania niemiłych Ci celów.

- Pozostań otwarty na nowe pomysły informacje. Nigdy nie wiadomo dokąd Cię zaprowadzą.

- Korzystaj z różnych technik. Większość miejsc pracy nie jest nigdzie publikowana. Rekrutacja wewnętrzna (spośród dotychczasowych pracowników) jest coraz częściej stosowana w dużych firmach.

- Bądź elastyczny. Przygotuj się na kompromisy i wybór mniejszego zła. Przygotuj się na dobre dopasowanie się do wymagań pracodawcy.

Przygotowanie dokumentów to dobry punkt wyjściowy do dalszych działań. Zawsze miej przy sobie kilka egzemplarzy życiorysu, nawet w kilku wersjach, zależnie od tego jak oceniasz potrzeby pracodawcy i co uważasz za ważne do podkreślenia przy konkretnym stanowisku. Uaktualniaj swoje dokumenty i dobieraj pod kątem wymagań przyszłych pracodawców. Co jakiś czas spróbuj od nowa sformułować swój życiorys, zwłaszcza jeśli jego przekazywanie pracodawcom nie odniosło skutku.

Aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, przygotuj listę minutowej wypowiedzi na często zadawane pytanie "Proszę powiedzieć coś o sobie". Zawrzyj w niej to, co określi kim jesteś, czego oczekujesz, co masz do zaoferowania. Dokumenty noś i wyciągaj ze schludnej okładki. Poczujesz się i zaprezentujesz jako osoba kompetentna i zorganizowana. Pierwsze wrażenie zadziała na Twoją korzyść. Rozważ jak warto powiedzieć o swojej niepełnosprawności. Czy jest ona widoczna? Jakie są za i przeciw wspominania o tym? Czy potrzebujesz jakiś specjalnych udogodnień podczas rozmowy? Czy może warto poczekać z tą informacją do momentu kiedy otrzymasz ofertę objęcia stanowiska? Przygotuj krótkie listy z podziękowaniem za spotkanie i rozmowę kwalifikacyjną. Zawsze bądź przygotowany je wręczyć po spotkaniu.

Jeżeli cierpisz na znaczną niepełnosprawność, tradycyjny życiorys może nie pasować do Twojej sytuacji, lub też możesz potrzebować sposobu na zaprezentowanie dodatkowych informacji. Przygotowanie teczki może być użyteczne, dając równocześnie możliwość wysunięcia tego dodatkowego argumentu świadczącego na Twoją korzyść. Jeżeli Twoja niepełnosprawność dotyczy mówienia, taka teczka może pomóc też Twojemu rozmówcy, który będzie czuł się swobodniej. Czasami obraz mówi więcej niż słowa. Do teczki warto włączyć wszystkie prace, jeżeli jakieś posiadasz, referencje, podziękowania, oceny. Skup się na tym, czego dotyczy akurat stanowisko.

Judy cierpiała na porażenie mózgowe, korzystała z wózka inwalidzkiego oraz urządzenia do syntezy mowy. Skończyła filologię na wyższej uczelni i miała trochę doświadczenia przy organizacji spektakli teatralnych. Od tego czasu nie udawało się jej znaleźć pracy. Mimo, że marzyła o pracy aktora lub reżysera, postanowiła poszukać pracy na stanowisku redaktora.

Udało jej się trafić na staż jako asystent redaktora w departamencie spraw publicznych, a potem na inny staż jako asystentka administratora strony internetowej. Postanowiła skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który pomógł jej zgromadzić referencje od poprzednich pracodawców i nauczycieli. To pozwoliło określić potencjalne kierunki poszukiwania pracy i miejsca, w których warto by zasięgnąć informacji. Przygotowania z doradcą zaowocowały również postanowieniem uzupełnienia sprzętu rehabilitacyjnego w celu poprawy jej produktywności i możliwości porozumiewania się.

Zdecydowała się również na zgromadzenie materiałów do teczki prezentującej jej doświadczenia, zainteresowania i fragmenty opublikowanych tekstów. Posłużyły one jako pomost angażujący uwagę rozmówcy i dający czas na wypowiedź przedstawiającą jej oczekiwania, motywy i możliwości.

Dzięki temu uzyskała możliwości zgromadzenia ciekawych pomysłów na działania. Zdobycie pracy pozostaje tylko kwestią czasu.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska