Kierowanie poszukiwaniem pracy

Kierowanie poszukiwaniem pracy

Poszukiwanie pracy to ciężka praca sama w sobie. Mimo, że wiele instytucji w tym pomaga, to wciąż trudny proces. Amerykański Instytut na Rzecz Włączania do Społeczeństwa przeprowadził sondaż wśród niepełnosprawnych poszukujących pracy, którzy korzystali z pomocy różnych instytucji. Uczestniczyło w nim dziewiętnaście osób. Wyniki sondażu płynące z relacji uczestników wskazują, że jedną ze strategii, które im pomagały, było dbanie o kontrolę nad własnymi działaniami. Oznacza to przekonanie, że to od osoby poszukującej pracy zależy czy odniesie ona sukces i uzyska zatrudnienie. Należy również unikać sytuacji, kiedy zaczynamy od innych wymagać rezultatów, podczas gdy sami nie prowadzimy żadnych działań. Mimo że osoby czy instytucje mogą wiele pomóc w poszukiwaniu pracy, łatwo zaczynają wyręczać swoich klientów i zwalniać od odpowiedzialności za efekty. Oto pięć kroków, dzięki którym łatwiej nam utrzymać własną, kierowniczą rolę w całym procesie.

Po pierwsze określ, na jakich rezultatach Ci zależy. To pozwoli Ci prowadzić działania zmierzające do zdobycia takiej pracy, jakiej poszukujesz. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Jakie są moje zainteresowania?

Jakie są moje mocne strony?

Jakie kwalifikacje wykorzystam w pracy?

Gdzie chciałbym pracować za rok?

Kim chciałbym być w przyszłości?

W jakim miejscu chciałbym pracować?

Co sprawi, że będę zadowolony z pracy (możliwości awansu, świadczenia, dostęp do komunikacji miejskiej)?Po drugie, sformułuj plan działań, dzięki którym osiągniesz swe cele. Zdecyduj czego potrzebujesz, żeby znaleźć pracę. Zadaj sobie pytania:

w czym powinienem się doszkolić?

w czym potrzebuję pomocy


Po trzecie, zwróć się o pomoc do innych osób. Możesz ją uzyskać od swoich bliskich, lub od osób które zajmują się tym zawodowo jak doradcy zawodowi. Jeżeli korzystasz z pomocy kilku osób, możesz nawet przemyśleć jak podzielić między nich poszczególne zadania.

Po czwarte, nadzoruj i akceptuj każdą formę pomocy, jaką otrzymujesz. Sam powinieneś zdecydować jakiego rodzaju pomoc jest Ci potrzebna. Powinieneś też samodzielnie wybierać źródła takiej pomocy. Poinformuj doradcę o swoich preferencjach i wysłuchaj jego sugestii. Przeanalizuj je wszystkie, ale sam podejmij ostateczne decyzje.

Po piąte, zbieraj wszelkie informacje na temat możliwości podjęcia pracy. Rozglądanie się za nowymi możliwościami, pomoże Ci w odkrywaniu nowych obszarów zainteresowań, sposobów działania, o których nie myślałeś wcześniej. Wszystko to składa się na kierowanie procesem poszukiwania pracy, jakie okazuje się pomocne. Inaczej ryzykujesz, że inni będą podejmować decyzje za Ciebie. Dopiero przyjęcie własnego kierunku działań pomoże ci znaleźć pracę jakiej poszukujesz i z jakiej będziesz zadowolony.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska