Kardiochirurgia aorty


ExoVasc - spersonalizowane zewnętrzne wsparcie dla aorty (PEARS): nowe podejście do chirurgicznego leczenia rozszerzonej aorty

Jedną z powszechnych cech zespołu Marfana i związanych z nim chorób genetycznych jest powiększenie lub poszerzenie aorty. Osoby dotknięte tym problemem są narażone na rozwarstwienie aorty , co może być przyczyną śmierci.

Konwencjonalne podejście: wymiana aorty
Obecnie standardowymi metodami chirurgicznymi zapobiegania pękaniu tętniaka aorty jest zastąpienie aorty wstępującej, z wymianą zastawki aortalnej lub bez wymiany zastawki. Podczas zabiegu aortę wstępującą i zastawkę aortalną usuwa się i zastępuje sztucznym przeszczepem. Aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi na zastawce zastępczej, pacjent musi brać leki przeciwzakrzepowe przez resztę swojego życia.

Alternatywnie można wykonać procedurę oszczędzającą zastawkę, w której zastawka aortalna pacjenta pozostaje nienaruszona i zostaje opleciona w zewnętrzną siatką ze sztucznego rurkowego materiału graftu, który utrzymuje osłabioną aortę. Zaletą tego sposobu zabezpieczania aorty jest to, że leczenie przeciwzakrzepowe nie jest wymagane; ewentualną wadą jest to, że w przyszłości może być wymagana następna operacja. Oba podejścia są poważnymi, dużymi procedurami chirurgicznymi.

Nowe podejście:
ExoVasc Personalized External Aortic Root Support - utrzymywanie aorty i zastawki

ExoVasc to spersonalizowana zewnętrzna pomoc dla pnia aorty mająca na celu zapewnienie alternatywy dla wymiany aorty wstępującej. Specjalnie opracowana pomoc zewnętrzna jest dokładnie dopasowana do aorty pacjenta. Zewnętrzna rurka jest umieszczona wokół aorty wstępującej, wówczas sama aorta pozostaje nienaruszona. Ponieważ naczynie i zastawka pozostają nienaruszone, operacja jest prostsza i pacjent nie musi przyjmować leków przeciwzakrzepowych.

Spersonalizowane zewnętrzne wsparcie aorty (PEARS) staje się skutecznym środkiem zapobiegawczym. Operacja jest przeprowadzana w celu zatrzymania ekspansji pnia aorty i utrzymania funkcji zastawki aortalnej w zespole Marfana, aby zapobiec występowaniu tętniaków. Wykonany na zamówienie rękaw o otwartej siatce jest dokładnie dopasowany do kształtu aorty wstępującej pacjenta. Implant ExoVasc umieszczony jest wokół aorty wstępującej, który pozostaje na swoim miejscu, podtrzymując naczynie i zastawkę.

Korzyści z uniknięcia wymiany pnia aorty to krótszy zabieg chirurgiczny, mniejsza potrzeba krążenia sercowo-płucnego, mniejsze ryzyko konieczności dalszej operacji i eliminacji potrzeby długotrwałej terapii przeciwzakrzepowej. Miękka i giętka siatka ExoVasc jest dopasowana jako część ściany aorty, a mocne podparcie zapobiega jej dalszej poszerzaniu i umożliwia odpowiednią regenerację.

Implant ExoVasc PEARS oferuje kilka kluczowych zalet w porównaniu z konwencjonalną operacją.

Schemat założenia implantu

Chirurgia:

- implant można umieścić, zanim aorta osiągnie rozmiar, przy którym występuje ryzyko rozwarstwienia aorty

- oszczędza się zastawkę aortalną i utrzymuje architekturę zastawki aortalnej, co zmniejsza ryzyko niedomykalności aortalnej

- procedura dopasowania implantu PEARS ExoVasc jest krótsza niż w przypadku normalnej operacji (zwykle 2 godziny zamiast 5-6 godzin)

- zazwyczaj podczas operacji nie ma wymogu obejścia sercowo-płucnego

- nie ma wymogu długotrwałej terapii przeciwzakrzepowej

- wzmocniona aorta powraca do struktury podobnej do normalnej aorty

- następne operacje są mało prawdopodobne

Pierwszy pacjent otrzymał wsparcie ExoVasc ponad 13 lat temu. Obecnie zoperowano około 400 pacjentów.
Doświadczenie kliniczne opisano w 36 recenzowanych publikacjach medycznych.

Witryna internetowa: https://exstent.com/
 

Inne metody operacji kardiochirurgicznych

Operacja metodą Bentalla

Operacja metodą Davida

 

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska