Błędy w CV

Dziesięć najczęstszych błędów w liście motywacyjnym

List motywacyjny to bardzo ważny punkt naszego zatrudnienia. To w nim przekonujemy pracodawcę do zatrudnienia naszej osoby. Czy umiemy go napisać? A może robimy błędy o których nie mamy nawet pojęcia. Zobaczmy więc jakie błędy najczęściej pojawiają się w listach motywacyjnych. Dzięki temu będziemy mogli napisać taki, który przekona naszego przyszłego pracodawcę do naszej kandydatury.

Jeśli nie wiesz gdzie wysłać swój list motywacyjny odszukaj:
swoją branżę na http://pl.jobbaloon.com/positions
lub lokalizację na http://pl.jobbaloon.com/locations

1. Brak konkretnego celu.

Sztampowe listy rekrutacyjne jeszcze nikomu nie pomogły w znalezieniu pracy. Mamy wzór, wstawiamy konkretne dane i wysyłamy do każdego pracodawcy jaki wpadnie nam w oko. Poszukiwanie pracy nie jest łatwe, ale takie rozwiązanie na pewno nam nie pomoże. List nie ma jedynie na celu zajmowanie pamięci na dysku. List ma pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy nam na zatrudnieniu. Musisz powiedzieć dlaczego interesuje cię ta praca i z jakiego powodu pracodawca powinien wybrać akurat Ciebie!

2. Nieodpowiedni adresat.

Niby techniczny błąd, ale ma ogromne znaczenie. Pośpiech? Nieuwaga? List motywacyjny musi być skierowany do konkretnego pracodawcy. Inaczej rekruter wrzuci go do kosza razem z innymi listami, które nie są spersonalizowane. Wysłanie setek takich listów może nam nic nie dać, a ten napisane dobrze już za pierwszym razem okaże się skuteczny.

3. Błąd za błędem.

Błędy ortograficzne i literówki również nie są na miejscu i zniechęcają. W dzisiejszych czasach mamy edytory tekstowe, które same wykrywają tego rodzaju pomyłki. Dlatego takowe są niewybaczalne. Dokładnie sprawdźmy czy wszystko jest poprawione. Niechlujstwo i niedbałość o szczegóły na pewno nie przyczyni się do naszego zatrudnienia.

4. Mało zachęcające szablony.

W internecie znajdziemy całą masę szablonów listów motywacyjnych. Zdarza się, że aplikujący zmienia jedynie dane osobowe i wysyła taki list do przyszłego pracodawcy. Pracodawca codziennie dostaje milion takich samych listów. Warto więc skorzystać z własnego szablonu.

5. Przepisywanie CV.

CV i list motywacyjny to dwa zupełnie inne dokumenty. Informacje o edukacji są już zawarte w CV, nie musimy zatem powtarzać ich w LM. W liście powinniśmy podkreślić swoje umiejętności oraz kompetencje, możemy wykorzystać swoje doświadczenie. Napiszmy co dała nam konkretna praca, studia lub dane stanowisko – jakie były korzyści, plusy.

6. Co ceni pracodawca, nie wie nikt.

Ogłoszenie rekrutacyjne to nie tylko dane adresowa, ale również wymagania. I na tym na pewno należy się skupić. List motywacyjny powinien przekonywać do naszej kandydatury. Zatem zamieśćmy w nim informacje o tym, co jest w nas cenne i jednocześnie co pracodawca doceni. Cechy na których zależy pracodawcy są zwykle związane z danym stanowiskiem. Nie zapomnijmy o tym!

7. Brak konkretnych informacji.

Pracodawca nie oczekuje od nas listy zalet luźno wrzuconych do arkusza kalkulacyjnego. „Jestem osobą odpowiedzialną, zaradną...” - Bo? Tutaj warto umieścić kilka przykładów z naszego życia zawodowego, które to potwierdzą. Jasne opisanie motywacji, sukcesów, osiągnięć to coś, co na pewno przyciągnie zainteresowanie.

8. Brak porządku.

List motywacyjny, podobnie jak CV powinien być zaplanowany i dobrze uporządkowany. Piszemy o pracy, a nie o sytuacji rodzinnej i problemach osobistych, co zdarza się często. Pracodawca nie jest wolontariuszem.

9. Nieodpowiednia długość LM.

LM nie powinien być zbyt krótki, ani zbyt długi. Odpowiednia długość to jedna strona A4, razem z podpisem oraz nagłówkiem. Zbyt długi list motywacyjny wprowadza chaos i często jest męczący. Z kolei zbyt krótki list motywacyjny będzie świadczyć o tym, że nie mamy pojęcia o stanowisku.

10. Dziwne sformułowania i ozdoby.

List motywacyjny powinien nas wyróżniać. Unikajmy jednak dziwnych wyrazów jak i szat graficznych. Przesada na pewno nie pomoże nam w znalezieniu pracy.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska