Błędy rozmów kwalifikacyjnych

Błędy rozmów kwalifikacyjnych

Poszukiwanie pracy - 10 najczęsciej popełnianych błędów


1. Niejasne cele

Często podczas spotkania trudno znaleźć Ci jednoznaczną odpowiedź na zadawane pytania. Po bliższym zastanowieniu się, okazuje się, że nie przemyślałeś własnej sprawy do końca. Wyrażasz się wahliwie, niekonkretnie. Stwierdzasz, że szukasz ambitnej i satysfakcjonującej pracy, w której będziesz w pełni mógł wykorzystać swoje doświadczenie, zdolności i wykształcenie. Co to znaczy? Czy pracodawca może znaleźć dla Ciebie stanowisko kierując się takim opisem? Mało prawdopodobne, że tego dokona. Sam musisz ustalić, czego właściwe chcesz i musisz mu to zrozumiale przekazać.

2. Udawanie

Gdziekolwiek byś próbował - wszędzie spotkasz się z odrzuceniem. Nic Ci nie wychodzi. Być może próbujesz dostać się w miejsce, w którym nie czułbyś się dobrze? Nie odwołujesz się do swoich prawdziwych oczekiwań. Być może próbujesz na siłę dopasowywać się do zmieniających się sytuacji na przekór Twoim potrzebom. Lepiej dłużej poszukiwać pracy, z której będziesz zadowolony, niż od razu znaleźć taką, która sama w sobie będzie problemem.

3. Oderwanie od sytuacji

Po mozolnych próbach doszedłeś do optymalnego sposobu przedstawiania swoich kwalifikacji. Na piśmie i podczas spotkań podkreślasz swoje umiejętności i popierasz je świadectwami wielu kursów dokształcających. Wywiera to odpowiednie wrażenie, ale nie zamienia się w propozycję objęcia stanowiska. Staraj się dowiedzieć, z czym ma problemy firma, co wymaga najwięcej wysiłku jej pracowników. Powiąż swoje kwalifikacje z rozwiązaniami takich problemów. Na pytanie czego oczekujesz, wymień działania, które jednocześnie będą rozwiązaniem problemów firmy. Inaczej nigdzie nie wykorzystasz swoich umiejętności.

4. Oczekiwanie pomocy

Pojawiasz się jako biorca, nie dawca. Na pierwsze miejsce wysuwa się Twój wizerunek człowieka w potrzebie - mówisz, że chcesz pracować, bo musisz, a inaczej nie jesteś w stanie sfinansować swoich potrzeb. Najważniejszym słowem używanym również przez pracodawców jest słowo "pomoc", stąd tak częste ogłoszenia o poszukiwaniu pomocy domowej czy biurowej. Więc musisz pojawić się jako osoba przynosząca pomoc, a nie szukająca oparcia. Twój przyszły pracodawca jest zmęczony, zestresowany, zasypany górą papierów do przejrzenia. To on potrzebuje pomocy i to bardzo. Będzie chciał zatrudnić kogoś, kto pomoże mu najwięcej i najlepiej, robiąc przy tym jak najmniej zamieszania. Gdy tylko pomyśli, że jesteś osobą, która mu pomoże, masz duże szanse na wybór.

5. Rezygnacja

Telefonujesz, wysyłasz list, a mimo to Twoje działania pozostają bez odzewu. Bardzo trudno w takiej sytuacji być zadowolonym z siebie i z optymizmem kontynuować działania. Słyszysz samego siebie mówiącego, że nic nie jesteś wart. Warto pamiętać w takich sytuacjach, że "nie" nie oznacza "nigdy". Może to oznaczać np. "nie teraz" lub "nie w tym miejscu". Jeśli dana organizacja ma szanse na rozwój i wciąż jest to zgodne z Twoimi oczekiwaniami, nie zrywaj kontaktu i śledź jej kolejne potrzeby w obsadzaniu stanowisk.

6. Szablonowość

Na żaden list nie otrzymujesz odpowiedzi. Może jesteś zbyt bezosobowy, zachowujesz zbyt duży dystans. Nadaj więc swemu pismu rys osobisty. Sprawdź, do kogo się zwracasz. W korespondencji możesz wykorzystać znak graficzny firmy, nawiązać do ostatnich jej działań, które były opisywane w prasie. Żeby zostać zauważonym, musisz przekazać o sobie coś, czego nie mają inni kandydaci. Spróbuj osiągnąć to za pomocą znajomości faktów blisko związanych z życiem firmy. Idealnie będzie, jeśli uda Ci się popisać dostrzeganiem zjawisk i problemów firmy, tak jak kiedyś publicznie uczynił to ktoś z jej szefów.

7. Czekanie

Po spotkaniu w sprawie pracy czujesz się fantastycznie. Nie tylko udało Ci się zainteresować sobą, ale i dobrze Ci poszło. Czekasz pewny dobrych wiadomości. Następnie, dawno po fakcie dowiadujesz się, że przyjęto kogoś innego. Dopóki nie podpiszesz jakiejkolwiek umowy, nie możesz być pewny niczego. Inaczej mówiąc - pozostań aktywny załatwiając upatrzoną pracę. Inicjatywa powinna być po Twojej stronie. Trzymaj jednocześnie kilka piłek w grze, aby pojedyncza odmowa nie zburzyła Ci planów.

8. Brak poparcia

Każdy zazwyczaj w swym życiu spotyka ludzi, których dla ułatwienia grupuje w różne kategorie. Ludzie optymistyczni o konstruktywnym nastawieniu do napotykanych problemów również są raczej powiązani z ludźmi o dobrym nastawieniu. Ponieważ poszukiwanie pracy to zazwyczaj proces, w którym częste porażki będą przeplatać się z rzadkimi sukcesami, warto jak najwięcej czasu spędzać wśród osób, które w każdej sytuacji są w stanie udzielić Ci wsparcia i przyczynić się do rozwiązania napotykanych problemów. Dlatego koniecznie staraj się utrzymać w układzie osób życzliwych i pozytywnie nastawionych.

9. Nieodpowiednie dopasowanie

Czasem robisz wszystko jak należy, korzystasz z dotychczasowych doświadczeń, a mimo wszystko zostajesz odrzucony. Pewien kandydat z dużym doświadczeniem zawodowym w dziedzinie transportu stwierdził podczas spotkania w sprawie pracy, że "transport to jego hobby". Było to całkowicie sprzeczne z kulturą firmy, w której największe znaczenie przywiązywano do jakości i poważnego traktowania klientów. Po tym spotkaniu otrzymał list, z którego wiało chłodem i ostatecznie zamykał on sprawę. Cóż, pewnie inna osoba uznałaby to fatalne stwierdzenie za dobry prognostyk dla kandydata i jego zaangażowania w pracę. Przed spotkaniem warto poświęcić dodatkowy czas na zorientowanie się, jakie nastawienie sprawdza się najlepiej w firmie, żeby nie potknąć się na dwuznacznej wypowiedzi.

10. Odrzucanie siebie samego

Wyliczasz sobie wszystkie te rzeczy, których nie potrafisz zrobić, uwypuklając własne niepowodzenia. Warto na taki wypadek sporządzić listę "miłych wiadomości o samym sobie". Fałszywa skromność nie jest tu na miejscu. Możesz też prowadzić sobie zapis własnych sukcesów. Gdy ktoś wyrazi się pozytywnie o tobie, możesz tę osobę poprosić o odnotowanie tego na piśmie. Najpewniej chętnie pójdzie Ci na rękę. Wreszcie będziesz miał dowody, że jesteś osobą niepowtarzalną. Pamiętaj, że wszystkie Twoje dotychczasowe doświadczenia - sukcesy i porażki - mają jakąś przyczynę i jakiś sens. Wszystkie te fakty pasują do siebie w układance, którą należy odpowiednio poukładać.

◄  Google Translate  ||  Zmień wielkość tekstu na witrynie  ►

Facebook - Grupa Forum Marfan Polska